Anksiyete Bozukluğu Nedir?


Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Konya Klinik Psikolog sitesi olarak bu yazımızda Anksiyete Bozukluğu Nedir? konusuna değineceğiz. Türkçeye genellikle kaygı veya bunaltı olarak çevrilen anksiyete bozukluğu, günümüzde pek çok insanı ilgilendiren bir rahatsızlıktır. Kaygı, korku veya bunaltı, aslında bizim için yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır diyebiliriz. Her insan belirli durumlarda bu duyguları yaşayabilir. Özellikle korku özelinden baktığımızda aslında korku duygusu, tıpkı diğer duygular gibi bizi korumaya yönelik bir duygudur. Yaşamımız içi hayati önemi olan korku duygusu bizi tehlikeyi görmek ve tehlikeden korunmak anlamında korumaktadır. Bu duygu sayesindedir ki tehlikelerden kaçınırız veya tehlikeleri yok ederiz. Fakat konu anksiyete bozukluğu olunca kaygılarımız ve korkularımız tuhaf bir şekilde normalin üzerinde seyreder.

Anksiyete Bozukluğu Nedir, türleri nelerdir, en sık görülen anksiyete bozuklukları nelerdir? Öncelikle belirtmek gerekir ki artık anksiyete bozukluğu kavramı da tıpkı panik atak kavramı gibi artık toplum tarafından bilinen bir kavram haline geldi. Bunun en önemli nedeni de tıpkı panik atak gibi anksiyete bozukluğunun da oldukça yaygın olmasıdır.

Anksiyete Bozukluğu Nedir? Anksiyete, yazının başında da belirttiğimiz gibi kaygı veya bunaltı olarak çevrilmiştir. Anksiyete, aslı itibariyle kişiyi tehlikelere karşı koruyan, tehlike oluşturan durumlara karşı uyaran ve kişiyi bu durumlara karşı hazır bulunduran son derece normail bir duygudur. Bu duygunun normalin üzerinde, olur olmaz tetiklenmesine ise anksiyete bozukluğu denir. Anksiyete bozukluğu için kullanılan ve isabetli bir cümle vardır: Alarm, yangından kötüdür. Sürekli olarak yangın olmadığı halde, yani tehlike ve tehdit olmadığı halde sürekli alarm halinde olmak anksiyete bozukluğunun karakteristik özelliğidir.

Anksiyete bozukluğu nedir? sorusunun bir başka cevabı ise şudur: anksiyete bozukluğu temelinde kaygı bulunan bütün rahatsızlıkların genel adıdır. Zaten Anksiyete bozukluğu adı altında pek çok rahatsızlık bulunmaktadır. Bunlar fobi, sosyal fobi, panik bozukluk, yaygın anksiyete bozukluğu vb. rahatsızlıklardır.

En fazla görülen Anksiyete Bozuklukları – Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Fobiler

En fazla görülen anksiyete bozukluğu fobilerdir. Fobinin kısa ve yüzeysel tanımını yapacak olursak; mantıksız korkulardır diyebiliriz. Fakat fobiler dediğimizde özgül fobi ve sosyal fobi düşünülmelidir. Özgül fobi dediğimizde belirli bir duruma özgü fobilerdir. Örneğin kişinin yüksekten veya araç kullanmaktan korkması gibi. Sosyal fobi ise daha çok toplum içerisinde utanç verici duruma düşme korkusuyla sosyal iletişim ve belirli sosyal durumlardan kaçınma davranışıyla karakterize bir rahatsızlıktır. Fobilere birkaç örnek vermek gerekirse;

Aşırı kalabalık,

Tren,

Uçak,

Otobüs

Köpek

Yılan

Örümcek

Konumuz genel olarak anksiyete bozukluğu olduğu için detaya inmeden genel hatlarıyla fobiler hakkında bu kadar bilgi vermekle iktifa edeceğiz.

Panik Atak

Tekrarlayan ve şiddetli olarak gelen anksiyete saldırısı şeklinde de izah edilen panik atak, ölüm korkusu veya delirme korkusuyla karakterizedir. Kişi, yoğun anksiyetenin şiddeti nedeniyle öleceğini veya delireceğini düşünmektedir. Panik atak bir rahatsızlık değildir. Panik atak anksiyete bozukluğunun bütün çeşitlerinde bulunabilen belirtiler grubudur. Bugün panik atak hastalığı olarak bilinen ise panik bozukluğudur. Panik bozukluğu ise panik atak belirtilerinin birden bire kişiyi istila etmesidir. Düşünce olarak kişide yine gelecek mi acaba şeklinde bir beklenti anksiyetesi oluşturmaktadır. Yoğun kaygı ve korku duyguları olan kişide bedensel duyumlara aşırı odaklanma ve meşgul olma hali vardır.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Yaygın anksiyete bozukluğu, fobilerin aksine belirli bir duruma bağlı olmayan, genel bir korku duygusudur. Hemen hemen gün içinde her zaman endişelenecek bir şey bulunur. Eşim kaza geçirecek mi? Çocuğumun başına okulda bir şey gelir mi? gibi endişeler nedeniyle huzursuzluk, artan gerginlik, baş ağrıları ve diğer bedensel semptomlarla karakterizedir. Kimi zaman depresif belirtiler de eşlik eder.

Konya Klinik Psikolog sitesi olarak Anksiyete Bozukluğu Nedir? yazımızın sonuna geldik. Bu konuda sorun yaşadığınızı hissediyorsanız bir uzmana başvurmanızı öneririz.

Hakan TOKGÖZ

Konya – Klinik Psikolog

05511116504

Call Now Button