Çocuk ve Yetişkinler için EMDR Terapisi – Çocuk EMDR – Konya

Çocuk ve Yetişkinler için EMDR Terapisi – Çocuk EMDR – Konya

Bu yazımızda çeşitli sebeplerden dolayı Çocuk Psikoloğu arayışı içinde olanlar için Çocuk EMDR terapisinin çocuk ve ergenlere özel olumlu etkilerinden bahsetmeye çalışacağız. Yetişkinlikte görülen pek çok psikolojik sorun aslında küçük yaşlardan itibaren kendini ortaya koymaktadır. Fakat genel olarak aileler küçük yaşlarda çocukların psikolojik kökenli sorunlar yaşayabileceklerine dair bilgi sahibi değildir. Kimi ailelere konu abartılmış gelmekte, kimi aileler inanmamakta, kimileri ise ‘Bu yaşta olur mu?’ şeklinde sorular sormaktadırlar. ‘Küçücük çocuk ne anlar’ anlayışı sebebiyle pek çok çocuk psikolojik yardım almaya çok daha geç yaşlarda başlamaktadır.

EMDR Terapisini kimler uygular?

Çocuk EMDR terapisti veya Yetişkin EMDR Terapisti olabilmek için uluslararası sertifikasyona sahip Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden bu eğitimi almış olmak ve gerekli süpervizyonları tamamlamış olmak gerekmektedir. Türkiye’de Emre KONUK ve eğitim kadrosu bu eğitimleri vermektedir. EMDR uyguladığını iddia edenlerin bu durumu mutlaka belgelendirebilmeleri gerekmektedir. Çocuk ve ergenler için EMDR terapisini uygulayabilmek içinse Yetişkin EMDR eğitimini tamamlamış ve 2 yıl aktif olarak uygulamış olma zorunluluğu vardır. Türkiye’de Çocuk EMDR ve Ergen EMDR Terapisi eğitimini Ümran Korkmazlar vermektedir. Bu bilgileri verme amacımız, bu terapiyi uygulayan uzmanların ciddi bir eğitimden geçmiş olduklarını özellikle vurgulamaktır.

Çocuk EMDR kullanım alanları

Çocuk EMDR terapisi kullanım alanı çok geniştir. Aşağıda liste halinde kısaca hangi alanlarda kullanılabilir görebilirsiniz.

 1. Alt ıslatma,
 2. Kaka tutma,
 3. Korkular,
 4. Okul çağı sorunları,
 5. Okul korkusu,
 6. Ayrılma kaygısı,
 7. Panik bozukluk,
 8. Kaygı bozukluğu,
 9. Pika,
 10. Tırnak yeme,
 11. Uyku sorunları,
 12. Uyum sorunları,
 13. Ergenlerde iletişim sorunları,
 14. Sınav kaygısı,
 15. Stres,

Pedagog mu? Psikolog mu?

Konya’da pedagog arayışı içerisinde olan pek çok ailenin, çocuklarıyla ilgili olarak yardım almak istedikleri konular da EMDR terapisi kapsamına girmektedir. Yaş yaş çocuk gelişim dönemleri de dikkate alınarak uygulanan EMDR terapisi pek çok konuda diğer terapilere göre çok daha hızlı ve etkili bir terapidir. Aslında pedagog ile çocuk psikoloğu farklı şeylerle ilgilenmemekte, hatta çocuk psikolojisi alanında ek eğitimlerini almış pek çok psikolog daha fazla tercih edilmektedir. Psikolojik kökenli bir sorun var ise şüphesiz bir çocuk psikoloğunun değerlendirmesi çok daha önemlidir. Kaldı ki günümüzde pedagog ünvanı, kullanım alanı itibariyle farklı istismar alanlarına kapı açabilmektedir. Pedagog olmadığı halde kendisini pedagog olarak tanıtan kişiler de ne yazık ki bulunmaktadır.

Bebeklerde uyku sorunları ve Çocuk EMDR

Örneğin bebeklerde uyku sorunları gibi bir soruna daha çok anne dolayımından müdahale edilebilmektedir. Yani anneye danışmanlık yapılmakta ve anne de verilen bilgiler doğrultusunda hareket etmektedir. Oysa ki EMDR terapisi ile anne kucağındaki çocuğa gerekli çift yönlü uyarımlar verilebilmekte, bu müdahalenin çocuğa hiçbir yan etkisi olmayan, son derece faydalı bir müdahaledir. Tabii ki uzman tarafından yapıldığı taktirde.

Çocuklarda yeme sorunları ve Çocuk EMDR

Tıpkı uyku sorununda olduğu gibi yeme sorunlarında da EMDR terapisinin etkililiği bilinmektedir. Tabii ki bu konuda yardım almak için gittiğiniz uzmanın yeterlilik alanıyla ilgili olarak sertifikalarının olmasına dikkat etmelisiniz. Çocuk söz konusu olduğunda ehliyetsiz kişilerin zarar verme ihtimalini göz ardı etmeyiniz.

Okul Korkusu – Ayrılma korkusu ve Çocuk EMDR

Anneden ayrılma korkusu ve okul korkusu şeklinde sık sık yaşanan sorunlarda da Çocuk EMDR terapisinin hızı ve etkililiği pek çok aileyi şaşırtmaktadır. Bu kadar çabuk bir etki beklemeyen aile için adeta can kurtaran niteliğindedir EMDR.

Çocuklarda Panik Atak ve Çocuk EMDR

Kimi zaman çocuk kalbim ağrıyor şeklinde şikayetler dile getirmekte ve aile de soluğu kardiyoloji’de almaktadır. Pek çok aile bu durum karşısında ciddi bir korkuya kapılmakta ve çocuklarında önemli bir kalp rahatsızlığı riskini düşünmektedir. Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da panik ataklar görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda Çocuk EMDR terapisi hem çocuğa hem de aileye rahat bir nefes aldırmakta ve çocuk, eski haline daha çabuk dönebilmektedir.

Alt ıslatma ve Çocuk EMDR

Alt ıslatma sorunu pek çok ailede görülebilen yaygın bir sorundur. Çoğu zaman aileler bu konuda nasıl davranacaklarını bilememekte, yaptıkları müdahaleler de sorunu çözmekten ziyade katmerleştirmektedir. Bu nedenle sık karşılaşılmasına rağmen kolay çözülememektedir. Aslında Çocuk EMDR ile bu konudaki sorun ciddi anlamda büyük bir hızla çözülebilmektedir. Fakat şüphesiz saymış olduğumuz sorun alanlarının hepsinde aileye bir psikoeğitim verilmesi şarttır. Yani çocuğun gelişim dönemleri ve içinde bulunduğu şartlar, anne baba tutumları vb. konularında verilecek pek çok bilgi aynı zamanda önleyici, koruyucu bir nitelik arz etmektedir. Çocuk henüz bir sorun yaşamadan bazı konularda bilgi sahibi olan ebeveyn davranışlarını çocuğun gelişim dönemi özelliklerini bilerek düzenlemektedir. Bu ise son derece sağlıklı ve etkili bir müdahaledir.

Kaka tutma ve Çocuk EMDR

Kaka tutma, alt ıslatmaya göre aileleri daha da zorlayan ve etkileyen bir sorundur. Özellikle anne baba tutumları konusunda gerekli bilgilendirmeler yapılması daha da büyük bir önem kazanmaktadır. Fakat Çocuk EMDR ile kaka tutma sorununa da ciddi bir müdahale yapılabilmekte ve sorun çözüme kavuşturulabilmektedir.

Çocukluk dönemi korkuları ve Çocuk EMDR

Belki de Çocuk EMDR terapisinin en etkili ve hızlı olduğu alanlardan birisi de çocukta korkular konusudur diyebiliriz. Korku nedeniyle pek çok şeyden geri kalan çocuk için EMDR terapisi çok ama çok etkili olabilmektedir.

Bu yazımızda çocukluk dönemi sorunları nedeniyle pedagog arıyorum veya Çocuk psikoloğu arıyorum diyenler için bilgiler vermeye çalıştık.

Hakan TOKGÖZ

Klinik Psikolog – Konya

05511116504

Call Now Button