Konya Aile Terapisti Günlüğü – Konya Psikolog

Konya Aile Terapisti Günlüğü – Konya Aile Danışmanı: Konya Psikolog sitesi olarak yazı dizimize Konya Aile Terapisti Günlüğü ile devam ediyoruz. Bu yazının Konyada psikolog yardımı arıyorum diyenler için ışık tutacağını düşünüyoruz. Aile terapisti, ailelere çocuk yetiştirme, ilişki sorunları, kronik problemler, aile içi sağlıklı iletişim vb. konularda psikolojik yardımda bulunan profesyonellere verilmiş bir ünvandır. Evlilik psikolojisi üzerine gerek yeni evlilere, gerek nişanlılara, gerekse uzun süre evli kalmış çiftlere bilgi verme ve yardımda bulunma görevini üstlenirler.

Kim Haklı? Konya Aile Terapisti Günlüğü – Konya Aile Danışmanı

Aile terapistlerinin de tıpkı diğer terapistler gibi belirli alanlarda uzmanlaştıklarını, aldıkları eğitim doğrultusunda belirli terapi tekniklerini uyguladıklarını söyleyebiliriz. Pek çok aile profesyonel yardım alarak yaşamlarındaki kronik sorunları aşabilmektedirler. Bunun yanında bilinmelidir ki Aile Terapisti bir sihirbaz değildir. Yani ailelerin problemlerini bizzat aile terapisti kendisi çözmez. Sadece çözüm yolları konusunda aileye yeni bir bakış açısı kazandırır. Eğer eşler Aile terapistine kim daha haklı bunu öğrenmek için gidiyorlarsa, yani aile terapistini kendilerini haklı çıkarması gereken, diğer eşi de haksız çıkarması gereken bir uzman olarak görüyorlarsa sağlıklı bir psikolojik yardım ilişkisi kurulamaz.  Aile terapisti haklı ya da haksız aramaz, ilişkiyi anlamaya, kavramaya çalışır. Dolayısıyla da Konyada psikolog yardımı ‘nın sunacağı katkı yetersiz kalabilir.

Aile Terapisti Ne Yapar? Konya Aile Terapisti Günlüğü – Konya Aile Danışmanı

Aile terapisti tüm aile ile ilgilenir. Yani anne-baba ve çocuklar ile çalışır. Genellikle anne babalar ile çalışılmakta ve anne babalardaki iyileşme doğal olarak çocuklar üzerinde de olumlu etkilere sebep olmaktadır. Çoğu çift ilk önce çocuklarındaki bir takım sorunlar nedeniyle uzman desteği almaya başlarken daha sonra kendileri de sürece dahil edilerek aile terapisi şeklinde bir yardım süreci yürütülebilmektedir. Bunun nedeni de çocuk sorunlarının çoğunlukla, neredeyse tamamına yakınının anne babalardan kaynaklanmasıdır.

Aile terapisti;

  1. Aile içinde sağlıklı iletişimi artırmak,
  2. İşbirliğini güçlendirmek,
  3. Ailenin bir bireyinin ya da tümünün problemlerinin çözümünde destek olmak,
  4. Aile bağlarının kuvvetlenmesini sağlamak,
  5. Aile bireyleri problemlere karşı çözüm kapasitelerini artırmak,
  6. Aile içi geçmiş travmaların etkisini azaltmak,
  7. Aile anlaşmazlıklarını krize dönüşmeden sağlıklı bir şekilde yönetmek, vb.

konularda ailelere destek sunmaktadır.

Aynı Nakarat! Konya Aile Terapisti Günlüğü – Konya Aile Danışmanı

 Aile terapisti ihtiyacı olduğu halde pek çok ailenin bu konuda destek almaya yanaşmadığını ve böylesi bir destek almayı reddettiklerini görmekteyiz. Oysa ki aileye dışarıdan, tarafsız bir uzman bakışının pek çok şeyi değiştirebileceği bilinmelidir. Kimi aileler kronikleşmiş problemleri konusunda yıllarca hep aynı çözüm yollarını denemekte ve sorun çözüme kavuşmadan ortada ilk günkü gibi taze durmaktadır. Konya Psikolog sitesi olarak Konya Aile Terapisti Günlüğü yazımızda kısaca Aile Terapisi konusunda bilgi aktarmaya çalıştık. Size önerimiz ihtiyaç hissettiğiniz taktirde hiç çekinmeden profesyonel bir yardım almanızdır.

Hakan TOKGÖZ

Konya Klinik Psikolog

05511116504

Leave a Reply

Call Now Button
Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog