Konya Boşanma – Çocuk Günlüğü

Konya Boşanma – Çocuk Günlüğü: Konya Psikolog sitesi olarak yazı dizimize Konya Boşanma – Çocuk Günlüğü (Boşanmış ailelerin çocukları) yazısı ile devam ediyoruz. Bu yazımızda boşanmış olan ya da boşanma kararı alma aşamasında olan anne-babaların çocukları konusunda nasıl bir yol izleyebilecekleri konusuna değineceğiz. Boşanma nedeniyle Konya ‘da Psikolog arıyorum, Boşandım çocuğum için ne yapabilirim? Çocuğuma boşandığımızı ne zaman söylemeliyim? diyenlerin bu yazıyı okumalarını öneririz.

Her şeyden önce unutulmamalıdır ki anne-babasının boşanması çocuk için bir travma’dır. Pek çok aile çocuklarına bu travmayı yaşatmamak için bir uzman yardımına başvurmaktadır. Oysa ki uzman yardımı da olsa çocuk bu travmayı yaşayacaktır. Önemli olan bu travmanın çocuğun benliğinde ağır hasarlar oluşturmadan atlatılmasıdır. Unutmayınız ki çocuğa bu süreçte en fazla yardımcı olacak kişiler yine anne babalardır. Boşanma süreci ne kadar tartışmalı olursa olsun çocuk olduğu müddetçe anne ve baba birbirleriyle iletişim kurmak mecburiyetindedir. Direk ya da dolaylı yoldan iletişim kurulmak zorundadır. Kimi zaman pek çok anne baba inatlaşarak görüşmeme yoluna gitmektedirler. Fakat zamanla koşullar, iletişim kurma zorunluluğunu ortaya koymaktadır.

Boşanma neticesinde mahkeme tarafından çocuğun anne babasıyla geçireceği zamanlar konusunda çok katı bir tutum içinde olmamak gerekir. Çocuk, mahkeme kararını ya da tarihi bilmez ve ‘babamı görmek istiyorum’ der. Mümkün olduğunca yasal süreye bakılmaksızın çocuğun istediği zaman baba veya annesiyle görüşmesine müsaade edilmelidir. Fakat bilinmelidir ki her çocuk anne ve babasını manipüle etmeye çalışır. Yani istediklerini yapmak için anne ve baba arasındaki boşlukları değerlendirmeye çalışır. Kimi çocuklar açık bir şekilde annesini babasına gitmekle tehdit bile edebilmektedirler. Annelerin böylesi durumlarda sakin kalması çok önemlidir. Çünkü çocuk aslında anneye bir şeyleri dayatma derdindedir. Burada hedef anne değil, hedef çocuğun ulaşmaya çalıştığı (akşam yatma saatinde yatmamak vb.) hedeftir.

Konya psikolog sitesi olarak boşanan çiftlerin en çok sorduğu sorunun cevabını vermeye çalışacağız:

Çocuğuma boşandığımızı ne zaman söylemeliyim? Konya Boşanma – Çocuk Günlüğü

Boşanma kararını kesin olarak aldığınızda bunu çocuğunuzla paylaşmalısınız. Çocuk, yaşına uygun açıklamalarla konuyu kavrayabilir. Pek çok ailenin ‘baban başka bir şehirde işe gitti’ şeklinde oyalama taktikleri uyguladıklarını görüyoruz. Ne yazık ki bu yaşanan olayı anlatmak için uygun bir zaman anne babalar için hiçbir zaman gelmeyecektir. Eğer anne baba bu konuda uygun bir zaman kollamaya kalkarsa bu acı gerçeği söylemeleri o kadar zorlaşacaktır.

Unutmayın ki çocuğunuz üzülmesin diye böylesi önemli bir gerçeği saklarsanız çocuğunuzun dünyasında çok daha ağır hasarlara neden olabilirsiniz. Bir an düşünün! Bu dünyada en çok güvendiğiniz kişi, size hayati bir konuda yalan söylüyor. Bunu öğrendiğinizde de sizin iyiliğinizi düşündüğü için böyle bir yalana başvurduğunu söylüyor. İşte çocuk için de bu durum çok daha ileri seviyede güvensizlik geliştirmesine sebep olur. Dolayısıyla çocuğunuza asla, hiçbir şekilde yalan söylemeyiniz. Var olan gerçeği onun anlayabileceği şekilde izah ediniz.

Boşanmış aileler, çocuklarına diğer aile üyeleri ile birlikte fazlasıyla merhamet ve şefkat göstermektedirler. Bu durum da çocuğun engellenmeye karşı tolerans geliştirememesine neden olmaktadır. Yani her istediği yapılan çocuk, dediğim dedik, istediğini alana kadar tutturan, sınır ve kural tanımayan bir yapı geliştirebilmektedir. Bu durumda da okul çağında doğal olarak sorunlar yaşamaktadır. Dolayısıyla Anne-Baba ayrı da olsa çocuğun yetiştirilmesinde ortak bir katkı sunmaya devam etmelidirler. Ortak kural geliştirilmeli ve çocuk annesinde kalırken de babasında kalırken de aynı kuralara tabi olmalıdır. Aksi halde öfkeli, sinirli, çevresine (okula) uyum sağlamada akranlarına göre çok yetersiz, sosyalleşme becerisi zayıf bir çocuk yetişir.

Boşanmış ailelere öneriler! Konya Boşanma – Çocuk Günlüğü

  1. Çocuk olduğu müddetçe direk ya da dolaylı, ama mutlaka iletişim kanallarının açık olması gerekir. Çocuk büyüdükçe, hastalık, sünnet düğünü, nişanı, askerliği, evliliği vb. konularda mecburi iletişim gerekecek. İstemeseniz de eski eşinizle dolaylı da olsa iletişim kurmak zorunda kalacaksınız.
  2. Çocuğunuzu eski eşinize karşı bir silah olarak kullanmayın. Bunu yapmanız çocuğunuza kendi elinizle ciddi zararlar verme ihtimalini güçlendirir. Çocuk hiçbir şekilde baba ve annesi arasında bir seçim yapmak zorunda hissetmemeli kendini. Yani annem iyi babam kötü gibi bir düşünceye kapılmamalı.
  3. Aile büyüklerinin size destek olması güzel bir şey. Fakat çocuk, sizin çocuğunuz ve onun yetiştirilmesinden siz sorumlusunuz. Eğer aile büyüklerine çocuğunuzun yetiştirilmesini devrederseniz sonuçları daha ağır olabilmekte. Çocuk birden fazla otoriteyle muhatap olursa bunu kullanmayı öğrenir ve istediğini bir şekilde yaptırmanın yolunu bulur. Dolayısıyla anne ya da baba bir kural koymuşsa diğer tüm aile bireyleri bu kurala uymak zorundadır. Hatta bu ayrı bir yazı konusudur diyebiliriz.

Konya Psikolog sitesi olarak hazırlamış olduğumuz Konya Boşanma – Çocuk Günlüğü yazısının sonuna geldik. Son olarak şunu belirtmek gerekir ki boşanmış aileler için özel bir çocuk yetiştirme kalıbı yoktur. Çocuk yetiştirmek için diğer tüm çocuklar için geçerli olan kurallar boşanmış ailelerin çocukları için de geçerlidir. Boşanmış ailelerin çocukları pek çok konuda geliştirmiş oldukları olumsuz davranışları aslında boşanma nedeniyle geliştirmemektedirler. Aile büyüklerinin aşırı derecede merhamet ve şefkat nedeniyle kural koymakta zorlanmaları nedeniyle sorunlar çıkmaktadır.

Tüm çocuklar için geçerli olan kurallar boşanmış ailelerin çocukları için de geçerlidir.

Hakan TOKGÖZ

Konya Klinik Psikolog

05511116504

No Responses

Leave a Reply

Call Now Button
Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog