Konya Çocuk Sorunları Günlüğü – Konya Çocuk Psikoloğu

Konya Çocuk Sorunları Günlüğü – Konya Çocuk Psikoloğu

Konya psikolog Sitesi olarak yazı dizimize Konya çocuk sorunları günlüğü yazısıyla devam ediyoruz. Çocuklarda psikolojik sorunlar dendiği zaman ilk akla gelen genellikle alt ıslatma, kaka yapma, tırnak yeme, yalan söyleme, çevresindeki eşyalara ve arkadaşlarına zarar verme gibi sorunlar gelmektedir. Konya çocuk sorunları Günlüğü isimli yazımızın amacı Konya’da çocuk psikoloğu arıyorum diyenler için gerekli bilgileri vermektir. Peki Konya’da çocuk psikoloğu arıyorum diyen birisi için gerekli bilgiler nelerdir. Her şeyden önce çocuğunuzun yaşadıklarının gelişim döneminden kaynaklanan normal şeyler olduğu mu yoksa birtakım Davranış sorunları olduğu mu konusunda net bir bilgi sahibi olmanız önemlidir. Hangi durumda bir uzmana müracaat etmeniz gerektiği konularında kısa ve öz bilgiler içeren bu yazımızı sabırla sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.
Pek çok anne baba özellikle ilk çocukta normal karşıladığımız birçok davranışı anormal olarak algılayarak hemen bir uzmana müracaat etmektedirler. Dolayısıyla Konya çocuk sorunları Günlüğü yazısı böylesi durumlarda ailelerin neler yapması gerektiği konusunda açıklayıcı bilgiler vermeyi amaçlamaktadır. Hangi durumlarda bir psikologa gitmemiz , hangi durumlarda ise gitmemiz gerekmediği konusunda net bir bilgiye sahip olabilmemiz için çocuk gelişimi konusundaki Temel birtakım bilgilerden haberdar olmamız gerekmektedir. Çocuk gelişimi ile ilgili temel bilgileri kısaca yazmış olduğumuz Çocuk dünyasından yetişkin dünyasına yolculuğun anatomisi isimli yazımızdan edinebilirsiniz. Çocuk sorunları ya da çocuklarda psikolojik sorunlar dediğimiz zaman ne anlamamız gerekiyor. Çocuklarda Davranış bozukluğu neyi ifade ediyor Bunu bilmemiz bir uzmana başvurmak gerekip gerekmediği konusunda bize ipucu verecektir.
Örnek verecek olursak bir çocuğun bazı cinsel davranışlar sergilemesi bir çok aile tarafından dehşet verici sapkın bir davranış olarak görülebilmektedir. ( Detaylı Bilgi için Antalya Psikolog sitesini ziyaret edebilirsiniz)

Çocuğum cinsel organı ile oynuyor ne yapmam gerekir? sorusunu soran pek çok aile görmekteyiz. Her şeyden önce bilinmelidir ki çocuklarda cinsellik biz yetişkinlerdeki cinselliği benzemez. Çocuk sadece vücudunda belli bölgelerde haz duyduğunu keşfeder. Doğal olarak kendisine haz veren bu bölgelere dokunmak İster. Çok küçük yaştan itibaren erojen bölgeler de haz duyma başlamaktadır. Örneğin kız çocuklarında idrar yolları enfeksiyonuna bağlı olarak cinsel davranışlar yani elini cinsel bölgesine götürme davranışı olabilmektedir. Bunun nedeni de enfeksiyonun hemen akabinde Cinsel bölgeye ister istemez odaklanmaktadır.
Vücudunda bu erojen bölgelere dokunarak bu hazzı tekrar tekrar yaşamak isteyen bir çocuk karşısında aile ne yapmalıdır.
Öncelikle bilinmelidir ki çocuklar canları sıkıldığında, yapacak birşey bulamadıklarında bu tür davranışlara daha fazla eğilim göstermektedirler. Mümkün olduğunca çocuğun bu davranışına odaklanmadan çocuğa yapması gereken ya da oynayabileceği yeni aktiviteler yeni alternatifler sunulmalıdır.
‘Çek elini oradan’ ‘Ayıp günah’ ‘Allah seni yakar’ gibi sözler söylememeliyiz. Çocuğa baskı ile tehdit ile bu tür davranışlarından vazgeçmesi konusunda uyarılarda bulunmamalıyız. Bu tür uyarılar, katı yasaklamalar çocukta cinselliğe daha fazla odaklanma şeklinde olumsuz bir etkiye sebep olabilir.
Unutmayın ki Çocuğunuz vücudunun belli bölgelerinden haz almaktadır. Fakat bu yetişkin cinselliği gibi algılanmamalıdır. Çocuk zihinsel olarak henüz bir yetişkin gibi cinselliği algılamamaktadır.

Konya Çocuk Sorunları Günlüğü – Konya Çocuk Psikoloğu

Özetle sadece çocuklarda cinsel davranışlar örneği üzerinden kısa ve öz bir açıklama ihtiyacı hissettik. Bu ve buna benzer pek çok normal ya da sağlıklı diyebileceğimiz davranış aileler tarafından son derece büyük bir endişe ile karşılanmaktadır. Benim çocuğum büyüyünce sapık mı olacak yoksa korkusu aileleri çocukla sağlıklı bir iletişime girmekten alıkoymaktadır.

No Responses

Leave a Reply

Call Now Button
Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog