Konya Ergenlik Sorunları Günlüğü

Konya Ergenlik Sorunları Günlüğü 

Konya psikolog sitesi olarak yazı dizimize Konya Ergenlik Sorunları Günlüğü ile devam ediyoruz. Bu yazımızda ergenlik denilince olumsuz çağrışımlar yapan bu kavramın aslında tüm insanlar için ne denli önemli olduğu konusuna değineceğiz. Ergenlik denildiğinde hep zihnimizde olumsuz davranışlar gelmektedir. Oysa ki ergenlik dönemi insanlar için kendi içsel donanımlarını ortaya koyma, kapasitelerini kullanma yönünde bir yeniden doğuş niteliğindedir.

Ergenlik;  Muhteşem Mühendis – Konya Ergenlik Sorunları Günlüğü

Doğumdan itibaren içinde bulunmuş olduğumuz aile, kardeşler ve diğer bireylerle iletişimimiz son derece önemlidir. İlk ilişki anne ile başlamakta, birkaç yıl sonra devreye baba girmektedir. Bu ilk iletişim kalıpları ve duygu yüklemeleri hayatımız boyunca bizimle birlikte olmaya devam etmektedir. Peki ya anne ve babamız bize olumlu ve sağlıklı bir iletişim çerçevesi sunamamışsa? O zaman ne olacak? Hayatımız boyunca bu sağlıksız yapıya mahkum olarak mı yaşayacağız? Bir uzman desteği olmadan bundan kurtulamaz mıyız? Bizler çocukluğumuzun esirleri miyiz?

Bütün bu soruların cevabını ergenlik dönemini anlayarak rahatlıkla verebiliriz. Doğumdan sonra ruhsal yapı oluşmaya başlar. Bu ruhsal yapıyı bir inşaata benzetecek olursak, annenin bakışı, dokunuşu, sesi, duruşu, yüz ifadesi vb. bu yapının temel malzemelerini oluşturmaktadır. Anne eğer sağlıklı ve sağlam bir yapı kurması yönünde çocuğu destekleyememişse o zaman çocuk ne yapacak?

Çocuk bu sağlıksız yapıyı ömür boyu taşımak zorunda mı kalacak? Elbette ki hayır. İnşaat’ın belirli bir aşamasında alanında çok iyi bir mühendis gelip inşaatın hatalı yönlerini bize söyler ve bu konuda ne yapmamız gerektiğini belirtir. İşte bu mühendise ergenlik dönemi diyoruz. Yani kişi kendi sorunlarına kuş bakışı bakabilmekte ve içindeki onarılmayı bekleyen yaraları nasıl onaracağı konusunda bir iç görü edinebilmektedir.

Ergenlik; İki seçenek – Konya Ergenlik Sorunları Günlüğü

Bu sorunları fark eden ve bir şeyler yapması gerektiği anlayışına ulaşan ergenin önünde iki seçenek vardır; ilki acı da olsa kendi var oluşunu gerçekleştirmek için ‘Tamir’ ‘restorasyon’ sürecine girecek ki bu da külfetlidir. İkinci seçenek ise yapı bu haliyle kalsın idare ettiği yere kadar gitsin diyecektir.

Hiç şüphesiz restorasyon sürecine girenler ciddi anlamda zorlanmakta, fakat sonunda sahici bir dünyada gerçek mutluluklarla yaşamanın mücadelesini veren bireyler olacaklardır.

Zahmete girmeyeyim, bu kadar kusur olacak diyen ve gördüğü aksamaları düzeltme yoluna gitmeyenler ise çocukluktan getirdikleri problemleri göz ardı etmekle aslında tüm hayatları boyunca kendilerini bu problemlere mahkum etmektedirler.

Konya Psikolog sitesi olarak yazılarımıza günlükler şeklinde devam etmekteyiz. Konya Ergenlik Sorunları Günlüğü yazımızda ergenlik sorunlarına farklı bir açıdan bakmaya çalıştık.

Hakan TOKGÖZ

Konya Klinik Psikolog

05511116504

Leave a Reply

Call Now Button