Konya Evlilik Sorunları Günlüğü

Konya Evlilik Sorunları Günlüğü: Konya Psikolog sitesi olarak yazı dizimize Konya Evlilik Sorunları Günlüğü ile devam ediyoruz. Konyada evlilik sorunları nedeniyle Psikolog arıyorum diyenler için kısa ve öz bir şekilde konuyu ele almaya çalışacağız. Bilindiği gibi ülkemizde evlilik denildiğinde batı toplumlarındaki gibi iki kişinin bir yuva kurması anlaşılmamaktadır. Bizim kültürümüzde evlilik iki kişinin değil, iki ailenin bir araya gelmesidir. Dolayısıyla evlilik sorunları denildiğinde her iki eş’in aileleri de pek çok durumda sorunlara müdahil olmakta, hatta kimi zaman sorunların mimarı bile olabilmektedir. Bu yazımızda daha çok eşlerin anne-babalarının etkileri üzerinde duracağız.

Eşim mi Ailem mi? – Konya Evlilik Sorunları Günlüğü

Pek çok kişi evlendikten sonra bile anne babasının tavsiyelerine ve görüşlerine müracat ederek, önemli konularda onlarla istişare ederek hayatına devam etmektedir. Toplumumuzda son derece önemli ve faydalı sonuçlar doğuran bu istişare mekanizması kimi zaman zararlı sonuçlara da yol açmaktadır. Eşler hangi konularda istişare edecekleri konusunda net olmalıdırlar. Kimi zaman her konuda anne babaya danışmak, evlilikte sorunlara yol açabilmektedir. Eşlerden birisi bu konuda anne babasına aşırı düşkün olursa eşiyle arasında sorunlar yaşaması kaçınılmazdır. Unutulmamalıdır ki yeni de olsa aile, aile’dir. Yani çoğunlukla özerk bir kurumdur. Belirli, sınırlı istişareler haricinde kararların ortak olarak eşler arasında alınması son derece önemlidir. Anne babasına aşırı düşkün olan eş, bu konuda eleştirildiğinde de kendisini anne babası ile eşi arasında seçim yapmak zorunda hissetmeye başlar. Oysa ki seçim çoktan yapılmıştır zaten.

İçimizdeki Anne – Babalar – Konya Evlilik Sorunları Günlüğü

 Yuva kurmak niyetinde olan her insanın kafasında tasavvur ettiği, tahayyül ettiği bir aile modeli vardır. Fakat iş fiiliyata gelince, evlilik yapılıp aynı evde yaşamaya gelince hayal edilen ile gerçek arasındaki farklar da yavaş yavaş hissedilmeye başlanmaktadır. Önemli olan bu yeni gerçekliğe kısa sürede uyum sağlamaya çalışmaktır. Üniversitede arkadaşlarıyla ev’de kalmış birisi olarak şunu diyebilirim: En sevdiğimiz arkadaşlarımızla evde kalmaya başlayınca tartışmalar ve problemler yaşamaya başladık ve hatta ayrılmak zorunda kaldık. Evde kalmak için en sevdiğimiz kişileri seçmiş olmamıza rağmen birkaç ay sonra ayrılıklar baş göstermeye başladı.  Evlilikler de tıpkı bu şekilde sorunlar getirebilmektedir.

Hepimiz farkında olmasak da içinde yaşamış olduğumuz ailenin bir parçasını evliliğimizde yaşatmaya devam etmekteyiz. Hepimizin içinde yaşayan anneler ve babalar bulunmaktadır. Evliliğimizi ve eşimizi anne babalarımızla mukayese edebilmekteyiz. Unutulmaması gereken en önemli nokta ise ayrı bir aile olduğumuz gerçeğidir. Ne kocamız babamız gibidir, ne de karımız annemiz gibi.

Sınırların korunması – Konya Evlilik Sorunları Günlüğü

Ailelerimizin evliliğimizde pek çok yapıcı etkileri olmaktadır. Bununla birlikte çok ince bir çizgi vardır ki o aşıldığı taktirde aileler evlilik sürecinde problem oluşturmaya başlamaktadırlar. Eşler hayatlarıyla ilgili kritik kararları kendileri almak zorundadırlar. İstişare edilmeli fakat karar eşler arasında, kendi inisiyatifleri doğrultusunda çıkmalıdır. Eşler arasındaki ufak tefek tartışmaların ailelere yetiştirilmesi sorunların çözümüne hizmet etmekten ziyade, sorunların daha da karmaşıklaşmasına, içinden çıkılmaz bir hal almasına sebep olabilmektedir. Sınırlarını koruyamayan bir evlilik aileler tarafından işgal edilmeye mahkum olur.

Konya Evlilik Sorunları Günlüğü isimli yazımızda kısaca Konyada evlilik sorunları üzerinde olumlu – olumsuz ailelerin etkileri üzerinde durmaya çalıştık. Konyada evlilik sorunları nedeniyle Psikolog arıyorum diyenler için kısa da olsa yararlı olacağını düşündüğümüz yazımıza burada noktayı koyuyoruz. Son olarak evlilik sorunları nedeniyle profesyonel yardım almaktan çekinmeyiniz. Kimi zaman dışarıdan, tarafsız bir bakış ve değerlendirme pek çok şeyi değiştirebilmektedir.

Hakan TOKGÖZ

Konya Klinik Psikolog

05511116504

Leave a Reply

Call Now Button