Konya Kekemelik Günlüğü

Konya Kekemelik Günlüğü

Konya Kekemelik Günlüğü isimli bu yazımızda şu sorulara cevap vermeye çalışacağız. Kekemelik nedenleri nelerdir? Kekemelik belirtileri nelerdir? Ailelerin bu durumdaki çocuğa nasıl yaklaşması gerekir? Konya Klinik Psikolog sitesi olarak yazı dizimize Konya Kekemelik Günlüğü ile devam ediyoruz.

Kekemelik aslında konuşmanın ritmindeki bozukluktur. Yani içinde ritmi bulunan ezgiler, şarkılar kekeme kişiler tarafından çok rahat bir şekilde söylenebilmektedir. Kekeme olduğu bilinen ses sanatçıları vardır. Kekemeliğin farklı türleri bulunmaktadır. Örneğin ağır dediğimiz kekemelikte ayağı yere vurma ya da tüm bedeni ile sarsılma gibi vücut hareketleri de görülebilmektedir.

Kekemelik genellikle çocuğun konuşmaya veya okumaya başladığı 2-7 yaşları arasında ortaya çıkmaktadır. Çocukta düşünce hızı konuşma hızını geçtiği için çocuk kekelemeye başlayabilmektedir. Bu tür geçici kekemelik durumlarında kimi ailelerin alarma geçtiklerini ve hemen çocuğu bir uzmana götürmeye çalıştıklarını görüyoruz. Oysa ki bu tip geçici kekemelikte ailenin yapması gerekenler çok basit.

Çocuğu Kekelemeye başlayan aile Ne yapmalı?

Konya Klinik Psikolog sitesi olarak önerilerimiz; Bu tür geçici kekemeliklerde aile çocuğa düzgün konuşması yönünde telkinlerde bulunmamalı ve bu konuda çocuğa baskı yapmamalıdır. Kesinlikle çocuğun dikkatini çocuğun konuşmasına odaklamamalıdır. Çocuğun ifadelerini tamamlamaktan ya da düzeltmekten kesinlikle kaçınmalıdırlar.

Kekemeliğin Nedenleri nelerdir?

Özellikle kalıcı kekemelikte ailenin ciddi etkisinden bahsedebiliriz. Ailenin çocuğa verdiği eğitimin nasıl olduğu önem kazanmaktadır. Aile aşırı titiz ve çocuktan mükemmel olmasını bekler bir tutum içindeyse çocukta kekemelik daha ağır seyretmektedir. Düzen, temizlik, terbiye konularında beklentilerin aşırı olduğunu gören çocuk kendisinde bir güvensizlik ve kaygı geliştirebilmektedir. Bu durumdaki bir çocuk için ise bir korku, kekemeliği tetikleyici nitelikte olabilmektedir.

Hafif kekemeliklerin %50-80 oranında kendiliğinden geçtiği bilinmektedir.

Konya Kekemelik Günlüğü isimli bu yazımıza kısaca kekemelik konusundaki önerilerimizle son veriyoruz.

Öneriler

  1. Çocuğunuzu düzgün konuşması konusunda uyarmayınız.
  2. Çocuğunuzun düzgün konuşması için sabırsızlık göstermeyiniz.
  3. Çocuğunuzun konuşmasını kesmeyiniz.
  4. Çocuğunuzdaki güvensizlik ve yetersizlik duygularını artıracak davranışlardan uzak durunuz.
  5. Aşırı denetim ve kuralları esnetiniz.

Konya Klinik Psikolog Sitesi olarak Konya Kekemelik Günlüğü yazımızda kısa ve öz bi şekilde kekemelik sorununu ele almaya çalıştık. Bu konuda sorun yaşayan ve Konya ‘da Psikolog arıyorum diyen ailelere ışık tutacağı kanaatindeyiz.

Hakan TOKGÖZ

Klinik Psikolog – Konya

05511116504

Leave a Reply

Call Now Button