Seçici Konuşmazlık – Mutizm Belirtileri

Seçici Konuşmazlık (Mutizm)

Mutizm: Konya Klinik Psikolog sitesi olarak Seçici Konuşmazlık (Mutizm) belirtilerini bu yazımızda bulabilirsiniz. Seçici Konuşmazlık (Mutizm) nedir? Belirtileri nelerdir. Mutizm olan çocukların ailelerine belirtiler hakkında bilgi vermeyi amaçlayan bu yazı DSM 5 tanı ölçütleri göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır.

  1. Başka durumlarda konuşuyor olmasına karşın, konuşmasının beklendiği özgül toplumsal durumlarda (örn. okulda), sürekli bir biçimde, konuşamı­yor olma.
  2. Bu bozukluk, eğitimle ya da işle ilgili başarıyı engeller ya da toplumsal iletişimi bozar.
  3. Bu bozukluğun süresi en az bir aydır (okulun birinci ayıyla sınırlı değildir).
  4. Konuşamıyor olma, söz konusu toplumsal durumda konuşulan dili bilme­me ya da o dilde rahat konuşamama ile ilişkili değildir.
  5. Bu bozukluk, iletişim bozukluğu (örn. çocuklukta başlayan akıcılık bozuk­luğu) ile daha iyi açıklanamaz ve yalnızca otizm açılımı kapsamında bo­zukluğun, şizofreninin ya da psikozla giden başka bir bozukluğun gidişi sırasında ortaya çıkmamıştır.

Hakan TOKGÖZ

Klinik Psikolog – KONYA

05511116504

Kaynak: DSM 5

Leave a Reply

Call Now Button
Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog Konya psikolog