Anksiyete Bozukluğu ve Hipnoz Terapisi

Anksiyete Bozukluğu ve Hipnoz Terapisi

Konya Anksiyete BozukluğuBu yazımızda Anksiyete Bozukluğu ve Hipnoz Terapisi konusunu ele alacağız. Yıllarca anksiyete nedeniyle pek çok sorun yaşayan kişilerin hipnoz ile çok daha hızlı ve etkili bir şekilde rahatlayabildiklerini biliyoruz. Anksiyete bozukluğu nedeniyle bu kadar kronikleşmiş bir sorun nasıl oluyor da hipnoz ile bu kadar hızlı bir şekilde çözüme kavuşabiliyor? Bu, geçici bir rahatlama mı? Yoksa hipnoz kalıcı etkileri olan bir teknik mi? Yıllardır uyku sorunu yaşayan bir kişinin hipnoz seansından sonra son derece rahat bir şekilde uykuya dalabilmesini neyle izah edebiliriz? Bütün bu soruların vb. diğer soruların cevabını verebilmek için öncelikle Anksiyete Bozukluğu konusunda, daha sonra da hipnoz konusunda bir takım bilimsel bilgilere bakacağız.

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete Bozukluğu ve Hipnoz Terapisi yazımızda önce anksiyete bozukluğu konusuna değinmek istiyoruz. Kaygı, hayatımız boyunca yaşayacağımız, aslında bizim için işlevsel öneme sahip bir kavramdır. Fakat kimi zaman bu kaygının boyutu öyle bir hal alabilmektedir ki, kişinin gündelik hayatında çok ciddi işlev kayıpları oluşmaktadır. Çünkü bizim için koruyucu nitelikte olan kaygı artık bizi tehdit eder bir nitelik kazanmaya başlamıştır. İşte bu noktadan sonra biz bu kaygıya patolojik bir kaygı olarak bakmaya başlamaktayız. Aslı itibariyle bizi korumaya programlanmış olan kaygı, artık bize hayatı zindan eden canavarlaşmış bir kavrama dönüşmektedir. Kısaca normal ve patolojik kaygı farkını şöyle izah edebiliriz; Normal kaygı, bizi motive eder, bizi karşılaştığımız engeli aşmak için harekete geçirir. Patolojik kaygı ise tam tersi, bizi bir şey yapamaz duruma sokar.

Anksiyete Bozukluğu ve Hipnoz Terapisi denilince ilk akla gelen hipnozun büyülü dünyasıdır. Oysa ki bilinenin aksine hipnoz mistik, büyülü bir süreç değil aksine son derece bilimsel bir disiplindir. Anksiyete bozukluğu aslında bir üst isimlendirmedir. Bu başlık adı altında pek çok kaygı bozukluğu sıralanmaktadır. Bunları kısaca belirtmek gerekirse; Ayrılık Kaygısı Bozukluğu, Seçici konuşmazlık (Mutizm), Özgül fobi, Sosyal Fobi, Panik bozukluğu, Agorafobi, Yaygın kaygı bozukluğu. Anksiyete bozukluğu çocukluk döneminde başlayan ve yetişkinlikte devam eden bir rahatsızlıktır. İlk sinyaller çocukluk döneminde verilmektedir.

Anksiyete Bozukluğu ve Hipnoz Terapisi

Anksiyete Bozukluğu ve HipnozHipnoz terapisinin kaygı bozukluklarının terapisinde çok önemli bir yeri vardır. Hem süreci hızlandıran hem de danışanın bunaltılarını kısa sürede kesen hipnoz terapisi, bilimsel esasları olan bir terapidir. Bu yazımızın konusu olmadığı için hipnoz nedir veya ne değildir konularına bu yazıda değinmeyeceğiz. Fakat yazının sonunda belirtmiş olduğumuz linkten hipnoz konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz. Hipnoz terapisi o kadar etkilidir ki kaygıyı tetikleyen durumlar için verilecek hipnotik telkinler sayesinde kontrolsüz kaygı tepkisi kısa sürede yerini kontrole bırakmaktadır. Kendi kaygıları üzerinde kontrol sağlayabildiğini gören danışan için bu çok önemli bir devrim niteliğindedir. Dolayısıyla tüm kaygı bozuklukları için geçerli olan gevşeme, hipnoz sayesinde çok daha çabuk bir şekilde gerçekleşmektedir. Konya’da Anksiyete Terapisi için psikolog arıyorum diyenler için bu yazımızdaki bilgilerin yararlı olacağı ümidiyle…

Hakan TOKGÖZ

Konya – Klinik Psikolog

hakantkgz@gmail.com

05511116504

Hipnoz hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Call Now Button