Anksiyete Bozukluğu Terapisi

Anksiyete Bozukluğu Terapisi

Konya Anksiyete BozukluğuKonya Klinik Psikolog sitesi olarak bugünkü yazımızda Anksiyete Bozukluğu Terapisi hakkında bilgiler vereceğiz. Hayatımızın doğal akışı içinde zaman zaman hepimiz kaygılı anlar yaşarız. Kimi zaman işyerindeki bir sorun nedeniyle kaygılanırız. Kimi zaman ise hayatımız için kritik bir karar aşamasındayken kaygı duyarız. Bu tür kaygılar doğası gereği oluşan, geldiği gibi de giden türden kaygılardır. Fakat Anksiyete Bozukluğu söz konusu olduğunda endişeli hal gitmediği gibi zamanla daha da artabilmektedir. O kadar kuşatıcı bir etkisi vardır ki neredeyse hayatımızın tüm alanlarında tahtını kurar ve bir yere gitmez. İş hayatında, aile hayatında, sosyal ilişkilerde vb. günlük hayatımızın tümüne etki eden Anksiyete Bozukluğu günümüzde en yaygın görülen sorunlardan biridir. Temelinde kişiyi bunaltan, endişelendiren bu durum aslında pek çok farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Kimine fobiler şeklinde görünürken kimine de Panik ataklar şeklinde musallat olmaktadır. Kiminde anlamsız düşünceler ve takıntılar şeklinde, kiminde ise geçmişteki acılı anıları sürekli düşünmek şeklinde tezahür etmektedir.

Anksiyete Bozukluğu Terapisi denildiğinde pek çok kişinin aklına hemen ilaç tedavisi gelmektedir. Fakat ne hazindir ki ilaç kullandığı halde bu durumdan kurtulamayan kişi sayısı hiç de az değildir. Bunun en önemli sebebi şüphesiz sadece ilaç kullanarak bu rahatsızlığın geçeceği beklentisidir. İlaç ile birlikte psikoterapi desteği bu rahatsızlığın reçetesidir diyebiliriz. Bir diğer önemli sebep ise ilaçların hekimin verdiği dozlarda kullanılmamasıdır. İlaçlar kişi tarafından kendisini kötü hissetmeye başladığı veya başlayacağı durumlarda kullanılmaktadır. Oysaki psikiyatrik ilaçlar hekimin verdiği dozlarda aksatılmadan kullanılmalıdır. Bu tür uygunsuz ilaç kullanımları doğal olarak tedavi edici bir etkiden uzak kalmaktadır. İlaç bu şekilde uygunsuz kullanıldığında kişi için bir güvenlik nesnesi haline gelmektedir. Bu da ilacın tedavi edici etkisinin yitirilmesine, aksine rahatsızlığı destekleyici bir işlev görmesine sebep olmaktadır.

Anksiyete Bozukluğu Terapisi hakkında bu yazıda psikoterapiler konusunu ele alacağız. Bilimsel esaslar ölçüsünde anksiyete bozukluğu konusunda son derece etkili ve başarı oranı yüksek iki terapiyi Hipnoz ve EMDR Terapisini değerlendireceğiz.

Anksiyete Bozukluğu ve Psikoterapiler

Şüphesiz en ideali ilaç desteğinin yanında psikoterapi desteği almaktır. Pek çok insan ‘konuşarak ben nasıl iyileşeceğim’ diye düşünerek psikolog desteği almaktan imtina etmektedir. Oysaki psikoterapilerin Kaygı bozukluğu vb. psikolojik sorunlar üzerinde etkililiği ve yüksek başarı oranı bilinmektedir. Pek çok kişi uzman tavsiyesi olmasına rağmen yıllarca hiç psikoterapi almadan sadece ilaç kullanarak bu rahatsızlığın geçmesini beklemektedirler. Hayatında hiçbir şeyi değiştirmeden, işlevsiz düşüncelerinin yerine daha işlevsel düşünceleri koymadan sadece ilaçtan medet ummak çok da sağlıklı bir sonuca ulaştırmayacaktır. Anksiyete bozukluğu terapisi konusunda çok fazla seçenek bulunmaktadır. Bu yazımızda özellikle hızı ve etkililiği ile bilinen Hipnoz Terapisi ve EMDR terapisinden bahsedeceğiz.

Anksiyete Bozukluğu ve Hipnoz Terapisi

Anksiyete Bozukluğu ve HipnozHipnoz denildiğinde pek çok kişinin zihninde kuşkular, hatta bazen korkular belirebilmektedir. Filmlerde veya sanal medyada çeşitli sahne hipnozları ve farklı videolar nedeniyle hipnoz kavramı son derece yanlış anlaşılmaktadır. Adeta kişinin kontrolü bir başkası tarafından ele geçirilecekmiş gibi bir izlenim oluşmaktadır. Oysaki hipnoz, bu algının çok ötesinde ve son derece faydalı bir terapi yöntemidir. Hiçbir şekilde kişinin kontrolü bir başkasının eline geçmemekte, aksine kişide çok ama çok ciddi bir algı açılması, bilinç keskinleşmesi söz konusudur.

Anksiyete Bozukluğu ve EMDR Terapisi

EMDR TerapisiEMDR (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) terapisi Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilmiş bir terapi tekniğidir. Anksiyete Bozukluğu ve diğer psikolojik sorunlar üzerinde etkililiği ve yüksek başarı oranı ile ön plana çıkan bir diğer terapi tekniğidir. Temelinde beynin her iki yarım küresine birer sinyal göndermek olan EMDR Terapisi herhangi bir yan etkisi olmayan bir terapidir. Türkiye’de EMDR Terapisi yapan uzmanlar Uluslar arası sertifikasyona sahip Davranış Bilimleri Enstitüsünden aldıkları eğitim ile bu terapiyi uygulamaya hak kazanmaktadır. EMDR yetişkinlerde Emre Konuk, Çocuk ve ergenlerde ise Ümran Korkmazlar ile bu eğitimler sürdürülmektedir. Bilimsel esaslara göre belirli aşamalla ilerleyen EMDR Terapisi pek çok kişinin hayatını değiştirmiş bir terapi tekniğidir. Son derece etkili ve hızlı olması yönüyle ön plana çıkan bu terapi sayesinde anksiyete bozukluğu şikayeti olan ve yıllarca bu sıkıntıyı çektiğini belirten kişilerde son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Anksiyete Bozukluğu Terapisi yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Hakan Tokgöz

Klinik Psikolog – Konya

hakantkgz@gmail.com

05511116504

Call Now Button