Konya Sınav Kaygısı Günlüğü

Konya Sınav Kaygısı Günlüğü

Konya Klinik Psikolog Sitesi olarak yazı dizimize ‘Konya Sınav Kaygısı Günlüğü’ ile devam ediyoruz. Pek çok öğrencinin başarısında ve çalışma performansında ciddi etkiye sebep olan sınav kaygısı hakkında kısa ve öz bilgiler vermeyi amaçlamaktayız. Öncelikle Sınav kaygısı nedir? Sınav kaygısıyla  başa çıkma yolları nelerdir? gibi konuları ele alacağız.

Sınav kaygısı nedir? – Konya Sınav Kaygısı Günlüğü

Kısaca bir tanım verecek olursak kaygı; kişinin kendisini tehdit altında hissetmiş olduğu durumlarda vermiş olduğu otomatik ve karmaşık heyecansal tepkilerdir. Aslında sınav kaygısının diğer kaygılardan bir farkı yoktur. Tıpkı diğer kaygılar gibi sınav kaygısı da sınav var olduğu müddetçe var olan ve sınavdan sonra da biten bir kaygıdır. Kaygının hiç olmaması diye bir şey düşünülemez. Elbette ki belirli bir oranda kaygı sınava hazırlanan her öğrenci için gereklidir. Fakat kimi öğrencilerde bu kaygı o kadar yüksek düzeyde yaşanmakta ki artık dayanılmaz boyutlara gelebilmektedir. Kaygının uygun seviyede olması ideal olandır. Neredeyse hiçbir öğrenci sınava son derece rahat girmez. Hepsinde belirli bir seviyede kaygı mevcuttur. Bu kaygı sınav başarısını yükseltmeye yönelik pozitif bir kaygıdır.

Neden Sınav Kaygısı?

Yukarıda vermiş olduğumuz tanımda da belirtildiği gibi burada sınavın bir tehdit olarak algılanması söz konusudur. Sınav, bizim için hedeflerimizi gerçekleştirmek üzere hazırlanmamız gereken bir sınav mıdır? Yoksa kişiliğimizin, saygınlığımızın ölçüldüğü bir sınav mıdır? Sınava bir düşman gibi mi bakıyoruz? Bütün bu soruların cevabı yaşamış olduğumuz kaygının ne derece sağlıklı ya da sağlıksız olduğunun göstergesidir. Eğer sınav denilince bir öğrencinin kafasında tehdit algısı oluşuyorsa bu sınav kaygısı son derece zararlı bir durumdur.

Zaman Az Kaygı Yüksek – Konya Sınav Kaygısı Günlüğü

Konya Klinik Psikolog sitesi olarak sınav kaygısı nedeniyle psikolog arıyorum diyerek uzmanlara müracaat eden öğrenciler hakkında da kısaca bilgi vermek isteriz. Öncelikle bu durumda olan öğrencilerin sınava az bir zaman kala uzmanlara müracaat ettiklerini görüyoruz. Zaman az ve kaygı yüksek ise çok ideal olmasa da en azından sınavda sorun yaşamamaları adına kimi zaman hipnoz uygulamalarını kullanmamız gerekiyor. Genelde çok hızlı bir rahatlamaya neden olmakta ve sınav kaygısı yaşayan öğrenciler sorun yaşamamaktadırlar. Fakat ideal olan çözüm ise çarpık ve kaygı üreten düşünce yapısının değiştirilmesi ve daha işlevsel düşüncelere dönüştürülmesidir.

Konya Klinik Psikolog sitesi olarak Sınav Kaygısı Günlüğü isimli yazımızda kısaca öğrencilerin sınav öncesi yaşadıkları kaygıyı ele almaya çalıştık.Konya ilinde sınav kaygısı nedeniyle psikolog arıyorum diyen tüm öğrencilere zaman kaybetmeden bir uzmana baş vurmaları gerektiğini hatırlatır, başarılar dileriz.

Hakan TOKGÖZ

Klinlik Psikolog – Konya

0551 111 6504

Leave a Reply

Call Now Button