Anksiyeteyi (Kaygıyı) Azaltmanın 10 Yolu – Anksiyete Bozukluğu

Anksiyeteyi (Kaygıyı) Azaltmanın 10 Yolu – Anksiyete Bozukluğu

Anksiyeteyi Azaltmanın 10 Yolu
Konya Klinik Psikolog sitesi olarak bugünkü yazımızda Anksiyete Bozukluğu sorunu yaşayanlar için doğal yollardan anksiyetenin etkilerini dindirme konusunu ele alacağız. Ruh sağlığının en önemli ölçütlerinden birisi de kişinin kendisini sakinleştirebilmesi, teskin edebilmesidir diyebiliriz. Şüphesiz zaman zaman hepimiz kaygılarımızı istesek de dindiremeyiz ve bu kaygılar nedeniyle ciddi sıkıntılar çekmekteyiz. Bu yazımızda kaygılı olduğumuz durumlarda yapmamız gerekenler konusunda maddeler halinde bilgiler vermeyi amaçlamaktayız. Tabii ki burada maddeler halinde yazmış olduğumuz bu bilgiler Anksiyete bozukluğu tarzında veya çeşitli fobi, korkular, takıntılı düşünceler, depresif duygu durumu vb. durumlarında her zaman işe yarayacağı anlamına gelmez. Her şeyden önce belirtmek isteriz ki herhangi bir türde de olsa anksiyete bozukluğu tanısı almış bir kişi için bu bilgiler rahatlatıcı olabilmekle birlikte asıl önemli nokta uzmanın önerileridir. Eğer bu makalede yazılmış olan bilgileri yaptığınız halde kaygınızda düşme görülmüyor ise uzmana başvurmanızı öneririz.

Anksiyete Bozukluğu denildiğinde aklımıza günlük yaşamış olduğumuz kaygılar gelmemelidir. Şüphesiz kaygı, hayatımızın bir parçasıdır ve kaçıp kurtulunması gereken bir ‘uğursuz’ değildir. Kaygı da tıpkı diğer duygularımız gibi bizim için gerekli bir duygudur. Fakat bazı durumlarda hayatımızın devamı için çalışma üzerine programlanmış olan kaygı, hayatımızı bize zindan etme noktasına gelebilmektedir. Böylesi durumlarda psikolojik destek almak çok önemlidir. Aksi takdirde her kaygı yaşayanın psikolojik yardıma ihtiyacı varmış gibi bir yanılgıya düşebiliriz.

Anksiyete Bozukluğu adı altında kümelenmiş pek çok rahatsızlık bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak şunları sıralayabiliriz: Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Sosyal Fobi, Özgül Fobi, Agorafobi. Elbette ki bütün Anksiyete Bozuklukları bunlardan ibaret değildir. Şimdilik sadece bunları sıralamakla yetineceğiz. Peki, anksiyeteyi, yani kaygıyı dindirmek için doğal yollardan neler yapabiliriz? Sorusunun cevabını vermeye çalışalım.

Anksiyeteyi azaltmanın 10 yolu isimli yazımı YouTube kanalımdan da (aşağıda) izleyebilirsiniz.

Ne yapmalıyız? – Anksiyete Bozukluğu

1- Spor Yapın!

Anksiyete Spor
Araştırmalar gösteriyor ki düzenli yapılan egzersizler kişide var olan kaygılı durumun azalmasına (yani kaygının normal seviyede yaşanmasına) sebep olmaktadır. Hatta Üniversite sınavı nedeniyle sınav kaygısı yaşayan öğrenciler için bile bu durum aynıdır. Her gün, düzenli egzersiz yapmak bu anlamda çok önemlidir. Elbette ki diğer spor alanlarında yapılacak sportif etkinlikler de çok önemlidir. Burada spor yapmak derken kastettiğimiz şey tahmin edersiniz ki amatör spordur. Yoksa tıpkı bir profesyonel sporcu disiplininde vücut yorgunluğu ya da kas yorgunluğu arzu ettiğimiz bir durum değildir. Fakat hali hazırda profesyonel olarak ilgilendiğiniz bir spor dalı var ve bu spor ile meşgul olmaktan keyif alıyorsanız o zaman elbette ki durum başka olur. Peki, nasıl bir program uygulayalım derseniz günlük 10 dakikalık yürüyüş veya 45 dakikalık bir spor aktivitesi yeterli olur. Konuyla ilgili olarak yapmış olduğunuz sporun uzmanından da bilgi almanız daha da faydalı olacaktır.

2- Nefes Egzersizleri Yapın!

Anksiyete Nefes EgzersiziNefes egzersizi konusu belki de en fazla ihmal edilen konudur diyebiliriz. Pek çok kişi için son derece basit göründüğü için daha harikulade şeyler aranmaktadır. Oysaki nefes egzersizleri bedendeki gerginliği çok hızlı bir şekilde gevşemeye çevirmekte ve zihnen de rahatlamaya sebep olmaktadır. Nefes egzersizleri konusunda detaylı bilgiyi internetten bulabilirsiniz. Ayrıca nefes egzersizlerinin yanında dereceli kas gevşeme egzersizleri de sizi inanamayacağınız seviyede rahatlatacaktır.

3- Açık Havaya Çıkın!

Anksiyete Açık HavaGünümüzde pek çok kişi artık köyüne ev yaptırıyor. Bütün sene boyunca bir haftalığına bile geliyor olsa da köy hayatı insanlara çok iyi geliyor. Doğayla iç içe olmak bizleri sakinleştirmekte, kan basıncı, kalp atış hızı, kas gerginliği, nefes temizliği vb. etkileriyle adeta tedavi edici bir etki oluşturmaktadır. Ayrıca doğayla iç içe olmak stres hormonlarının salınımını da azaltmakta ve bizi daha rahatlamış bir hale sokmaktadır. Odamızdaki bir bitkinin bile kendimizi iyi hissettirdiğini göz önünde bulundurursak doğaya, açık alana çıkmanın etki gücünü siz düşünün. Bırakın üstünüz başınız kir içinde kalsın. Bahçe işleriyle veya açık havada başka işlerle uğraşmak hem zihninizin boşalmasına – rahatlama anlamında – hem de endişelerinizi azaltıcı kimyasalların vücudunuz tarafından salgılanmasına yol açar. Belediyelerin hobi bahçeleri şeklinde kiraladıkları bahçeler bu anlamda çok etkilidir.

4- Cinsel Hayatınızdan Ödün Vermeyin!

Anksiyete Cinsel HayatMuhtemelen anksiyete nedeniyle sorunlar yaşayan birisi için cinsel ilişki hiç ilgi çekmeyecektir. Belki de düşünebileceği son şey cinsel aktivitelerdir desek abartmış olmayız. Fakat bilinmelidir ki cinsel ilişki vücuttaki stres tepkisini düşürdüğü gibi aynı zamanda kaygılarınızdan da uzaklaşmanıza ve daha mutlu olmanıza sebep olmaktadır. Eşinizle cinsel ilişkiye girmeniz bu anlamda çok önemlidir. Ayrıca yaşamış olduğunuz anksiyete sebebiyle evliliğinizin de olumsuz etkilenmesine izin vermemiş olursunuz.

5- Bir Günlük Tutun!

Anksiyete GünlükGünlük tutmanız size kaygınızla başa çıkmanız anlamında çok fayda sağlayacaktır. Günlük tuttukça sizi kaygılandıran, endişelendiren şeylerin neler olduğunu daha net kavrayacak ve bu konuda çok daha fazla iç görü kazanmış olacaksınız. Bu durum da sizin kaygıyla başa çıkma stratejilerinizi artırmanıza sebep olacaktır. Sorunlar aile içinde mi, yoksa iş veya arkadaş ortamından mı kaynaklanıyor bu konuda daha net fikir sahibi olmanıza neden olur. Yazmak aynı zamanda kişinin içindekileri dışarıya boşaltması anlamında da kişiye rahatlık sağlayabilmektedir.

6- Tamamlayıcı Tıptan Faydalanın!

Anksiyete HipnozTamamlayıcı tıp denilince çok geniş yelpazede bir değerlendirme söz konusu. Kimileri meditasyon ve yoga, kimileri de akupunktur ve hipnoz konusunda yardım alma yoluna gitmektedir. Ayrıca aromaterapi denilen belirli kokulardan faydalanmak suretiyle anksiyetesini dindirme yoluna gidenler de bulunmaktadır. Bizim tamamlayıcı tıptan kastımız daha çok akupunktur ve hipnozdur.  Hipnoz terapisi anksiyete bozukluğu tedavisinde kullanılan en etkili terapilerdendir diyebiliriz. Başlı başına kişide kas gerginliğini giderip rahatlamayı artırması nedeniyle hipnozu öneriyoruz. Ayrıca akupunktur da aynı şekilde önerdiğimiz bir yöntemdir. Fakat bir uyarıyı da eklemeden geçmeyelim; alanlarında uzman kişiler tarafından bu tamamlayıcı tıp uygulamalarını almanız son derece önemlidir. Aksi halde uzman olmayan birisinden alacağınız bu hizmetlerin faydasını göremeyebilirsiniz.

7- Masaj Yaptırın

Anksiyete MasajŞüphesiz masaj ile oluşacak kas rahatlaması aynı zamanda zihnen de sizi rahat hissettirecektir. Masaj konusunda uzman kişilere müracaat ederek bu konuda yardım alabilirsiniz. Küçük bir uyarı; lütfen gideceğiniz masaj salonunu iyi araştırınız. Küçük bir not: Bel fıtığı problemim nedeniyle masaj salonu ihtiyacım olduğunda yapmış olduğum araştırmalar bende büyük bir şaşkınlığa neden oldu. Eğitimi olmadığı halde bu işi meslek edinenlerden uzak durunuz.

8- Uyku

Anksiyete UykuUyku, psikolojik sorun yaşayan pek çok kişi için çok önemli olduğu halde yeterince ilgilenilmeyen bir durumdur. Her gün aynı saatte yatmak ve aynı saatte kalkmak, 7-9 saat arası uyumak anksiyete bozukluğu yaşayanlar için son derece önemlidir. Uyku sorunu nedeniyle uyku ilaçlarına başvurmak yerine yukarıda belirttiğimiz alternatif tıp uygulamalarından ve masajdan yararlanabilirsiniz.

9- Alkol Tüketimine Son Verin

Anksiyete AlkolAlkol kullanan kişiler genellikle birkaç kadeh içince rahatlama olduğu şeklinde bir düşünceye sahiptirler. Fakat bilinmelidir ki alkol kullanımı arttıkça endişede de artış söz konusudur. Ayrıca aşırı alkol tüketimi nedeniyle anksiyetenin yanında ev ve işyerinde de sorunlar artabilmektedir. Anksiyete sorunu yaşayanların alkol kullanımlarını mümkünse bırakmalarını ya da en az seviyede kullanmalarını öneririz.

10- Hayatınızdaki Öncelikleri Listeleyin

Anksiyete ListeYapmanız gerekenleri listelemeniz, yani yapılacaklar listesi oluşturmanız ve bu doğrultuda işlerinize koyulmanız da çok önemlidir. Bu sayede  sizin için önemi çok düşük işler nedeniyle hem zaman kaybetmeyeceksiniz hem de bu nedenle gereksiz endişelerden uzak duracaksınız.

Sonuç Olarak!

Bu makalemizde vermiş olduğumuz bilgilerden yola çıkarak anksiyete bozukluğunu kendi kendinize yenebileceğinizi iddia etmiyoruz. Uzmanlar tarafından anksiyete ile ilgili olarak bir teşhis konulmuş kişi için bu bilgiler sadece rahatlatıcı olma niteliğinden öteye geçmemektedir. Asıl olan uzmanın yardımı ve önerileridir. Anksiyete sorunu yaşayanların ve bu nedenle Psikolog arayışı içinde olanların bir an önce bu konuda gerekli psikolojik yardımı almaya başlamalarını öneririz.

Ayrıca online terapilerle de anksiyete bozukluğundan kurtulmanız mümkün. Özellikle bulunduğu yere yakın psikolog bulamayanlar ve yurtdışında yaşayanlar online terapi desteği alarak bu sorundan kurtulabilirler.

Hakan Tokgöz

Konya – Klinik Psikolog

05511116405

hakantkgz@gmail.com

Call Now Button