Konya Depresyon Terapisi

Konya Depresyon Terapisi

Bu makalede (Konya Depresyon Terapisi) Depresyon belirtileri, nedenleri ve depresyon Terapisi konularında bazı pratik bilgiler vermeyi amaçlamaktayız. Her şeyden önce tüm psikolojik sorunlarda olduğu gibi Depresyon’da da belirli belirtiler ön plana çıkmaktadır. Bu belirtiler hakkında bilgi verme amacımız bu yazıdan yola çıkarak kendi kendinize teşhis koymanız değildir. Unutmayınız ki psikolojik sorunlar konusunda sadece belirtilere bakarak bir kanaate varmanız doğru değildir. Bu işi uzmanına bırakınız.

Konya Depresyon Tedavisi

Konya Depresyon Terapisi yazısını kaleme alma amacımız, bu konuda bilgilenmeniz ve gerek gördüğünüzde kendinizi veya yakınlarınızı zaman kaybetmeden bir uzman görüşünden geçirmenizdir. Çoğu zaman Depresyon ile yas birbirine karışmakta, en doğal tepki olan üzüntü bile hemen Depresyon olarak algılanabilmektedir. Bir kayıp yaşayan ve kaybıyla ilgili olarak yas tutan kişi depresif belirtiler gösterebilir. Her depresif belirtiler gösteren kişinin depresyonda olduğunu söyleyemeyiz. Ruhsal süreçler sadece belirtilere bakıp tanı konulamayacak kadar karmaşıktır. Dolayısıyla bu yazıda bol bol tekrarlayacağımız uyarıyı burada da tekrar etmekte fayda var; kendi kendinize asla teşhis koymayınız. Kimi danışanlar ‘bende şu var, bu var’ gibi tanı koyucu ifadelerle bize gelmektedirler. Bunun sebebi ise internet üzerinden yaşadıkları sorunla ilgili olarak bilgi edinmeleridir.

Konya Depresyon Terapisi açısından pek çok uzmana sahiptir. Bir çok profesyonel, almış oldukları terapi eğitimleri çerçevesinde depresyon terapisi uygulamaktadır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde depresyon terapisini diğer terapi yöntemlerine göre daha etkili ve hızlı yürüten EMDR ve Hipnoz hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikle kısaca ve çok detaylandırmadan depresyon belirtilerine hızlı bir şekilde bakalım.

Depresyon Belirtileri

Depresyon Belirtileri

 1. Çökkün duygu hali
 2. Kilo verme – Alma
 3. Uykusuzluk – Aşırı uyuma
 4. Hareketlerde yavaşlama – Aşırı Hareketlilik
 5. Değersizlik – Suçluluk Duyguları
 6. Bitkinlik – Bezginlik
 7. Kararsızlık – Düşünme ve odaklanma sorunu
 8. Ölüm düşünceleri

Bu belirtilerin belirli ölçütlere göre değerlendirilerek teşhis konulduğunu ve bu işin de uzmanların işi olduğunu söylemekte yarar var.

EMDR ile Depresyon Terapisi

EMDR ile Depresyon Terapisi

EMDR (Göz hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) yöntemi hızı ve etkililiğiyle bilinen bir yöntemdir. Kimi zaman danışanlar bile etkisine ve hızına hayret etmekte ve kısa sürede olumlu etkileri görmenin mutluluğunu yaşamaktadırlar. Kısaca insanların yaşamış oldukları psikolojik sorunları travmatik anılar kapsamında değerlendiren bir terapidir. Travmatik anıların etkisini yok eden ve yeniden işleyen bir terapidir. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü tarafından da kabul görmüştür. EMDR terapisi sadece sertifikalı uzmanlarca uygulanan bir terapidir.

Hipnoz ile Depresyon Terapisi

Hipnoz ile Depresyon Terapisi

Hipnoz, bugün hemen hemen herkesin bildiği, ama çoğunlukla yanlış bildiği bir yöntemdir. Hipnoz, bir bilinçsizlik, uyku hali değil, aksine bilinçli olma halinin daha yüksek bir seviyede yaşanması halidir. Yani kişi hipnoz esnasında olup bitenler hakkında farkındalığa sahiptir. Hipnoz, kişinin aciz bir duruma düştüğü, hipnoz uygulayan kişinin kontrolüne geçtiği bir süreç asla değildir. Hipnotik trans halinde kişi ile yapılan çeşitli hipnoterapi uygulamaları sayesinde Depresyon terapisi uygulanabilmektedir. Bu sayede rahatlama da hızlı olabilmektedir. Fakat her durumda hipnoz uygulanmaz. Bu nedenle bir uzmana giderek hipnoz ile depresyon terapisi hizmeti almak isteseniz bile uzman gerek gördüğü farklı bir terapiyi uygulayabilir.

Konya Depresyon Terapisi isimli yazımızda kısaca Depresyon Terapisi hakkında bilgi vermeye çalıştık. Hiç şüphesiz burada örnek olarak vermiş olduğumuz EMDR ve Hipnoz terapisinin haricinde pek çok terapi desteği ile depresyon terapisi sağlıklı sonuçlar vermektedir. Mesela Bilişsel Davranışçı Terapiler de depresyon konusunda çok etkilidir. Ayrıca son zamanlarda Hipnoz ile Bilişsel Davranışçı terapilerin entegrasyonuyla ortaya çıkan Bilişsel Davranışçı Hipnoterapi yöntemi de kayda değer gelişmeler göstermekte ve rahatlamayı hızlandırmaktadır.

Şarkılara ve şiirlere konu olacak kadar tüm dünyada bilinen Depresyon kavramı ve özellikle terapisi hakkında kaleme aldığımız makalenin sonuna gelirken Depresyon Terapisi için psikolog arıyorum diyenlere kısa uyarılarda bulunmak istiyoruz.

Psikolog arayanlar için uyarılar! – Konya Depresyon Terapisi

Konya Depresyon

 1. Psikolojik destek alan tanıdığınız birisinin tavsiyesi doğrultusunda bir psikolog bulursanız daha sağlıklı olur.
 2. Günümüzde pek çok insan reklamlara ve reklamlardaki ifadelere bakarak psikolog tercihi yapmaktadır. Bu da son derece doğaldır. Fakat gittiğiniz kişinin belirtmiş olduğu eğitim ve sertifikaları belgelendirip belgelendirmediğine dikkat ediniz.
 3. Unutmayınız ki psikolog, özel güçleri olan birisi değildir. Bir psikolog ile psikolojik yardım ilişkisine girmişseniz mutlaka devam ettirin. Sık psikolog değiştirmek size bir fayda sağlamaz.

Konya depresyon Terapisi yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Detaylı bilgi alabileceğiniz ilgili makalelerimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Depresyon: Güneşi olmayan ülke

Hipnoz Terapisi ve Kullanıldığı Alanlar

Konya EMDR Terapisi – Acı Anılardan Kurtulmak

Hakan TOKGÖZ

Klinik Psikolog – Konya

05511116504

Leave a Reply

Call Now Button