Konya EMDR Terapisi – Acı Anılardan Kurtulmak

Konya EMDR TerapisiBazen bir koku bizi alır geçmişe, güzel günlere götürür. Annemizle oynadığımız, pasta yediğimiz günlere. İçimizi sımsıcak bir duygu kaplar. Özlemle o günleri anarız. Bazen de bir ses ya da bir görüntü bizi geçmişe götürür. Fakat bu geçmişe yolculuk bize kendimizi kötü hissettirir. Aniden geçmişte bir anıya gitmek, o anıyı sanki bugün yaşıyormuşcasına duygulanmak, bu histen kurtulamamak. Zihnimizi başka şeylerle meşgul ederek kötü anıların izlerinden kurtulmaya çalışırız. Ya da bize kötü anılarımızı anımsatan yerlerden uzak kalarak hayatımızı mutlu bir şekilde sürdürmeye çalışırız.

Zamanda yolculuk – Konya EMDR Terapisi

Acı anılar geçmişte kaldığı müddetçe EMDR konusu değildir. Fakat kimi anılarımız vardır ki hatırladığımız andan itibaren bizi belirli olumsuz duygulara hapseder ve bu etkiden ne yapsak kurtulamayız. Yoğun bir öfke veya korku hali, dayanılmaz bir çaresizlik veya üzüntü hali tüm benliğimizi kaplar. Bu duygulardan ve düşüncelerden kurtulmak için ise çeşitli aktivitelerle rahatlamalar sağlamaya çalışırız. Fakat biliriz ki aslında bu rahatlamalar kısa süreli ve kalıcı olmayan rahatlamalardır. Bir veya birkaç saniye içerisinde 4 yaşında yaşamış olduğumuz bir kötü anı tüm bedenimizi ve zihnimizi işgal edebilir. Bir saniyede 20-30 yıl zamanda geriye gidip hiç ama hiç hatırlamak istemediğimiz bir anıyı hatırlarız. Hatırlamakla da kalmaz, kendimizi o anının içinde buluveririz.

Midemdeki Taş – Konya EMDR Terapisi

Travmatik anıların en önemli özelliği geçmişte kalmamasıdır. Konya EMDR Terapisi yazımızda özellikle Konya ve civar illerden Travma nedeniyle psikolog arayan pek çok kişi EMDR Terapisi sayesinde diğer terapi yöntemlerine oranla çok daha kısa sürede rahatlama sağlayan bu yöntemi tercih etmektedir. EMDR uygulayan psikologlara bir nevi Travma Psikoloğu da denilebilir. Çünkü EMDR, travma odaklı, tüm psikopatolojiye travma ekseninden bakan bir terapi ekolüdür. Tıpkı midemizde taş gibi duran, bir türlü öğütülemeyen bir yiyecek gibi travma da zihinde öğütülemeden, sindirilemeden kalır. Daha sonra da en küçük hatırlatıcı olay ya da durumda kişiyi travmanın içine alır. Bu hatırlatıcı olay, nesne ya da durumlara tetikleyiciler diyoruz. Travma tetikleyici durumlardan kaçarak ve kaçınarak bir hayat yaşamaya mahkum olmaktansa EMDR terapisiyle kurtuluş ve acı anıların yeniden değerlendirilmesiyle daha mutlu bir hayata kavuşmak mümkündür.

Sancısız doğum olmaz – Konya EMDR Terapisi

Konya EMDR Terapisi yazımızın bu bölümünde EMDR terapisi uygulama deneyimlerinden ve danışanların yaşadıklarından bahsedeceğim. Öncelikle EMDR uygulama kararı aldığım danışanlara EMDR konusunda detaylı bilgiler vermekteyim. İnsanlar psikoloğa rahatlamak için gelirler. Fakat, kimi zaman danışanların canlarının yandığını söyleyebilirim. Bunun sebebi ise EMDR terapisi travma odaklı giden bir terapidir. Kişiden acılı anılarını düşünmesini isteriz. Akabinde uygulamış olduğumuz çift yönlü uyarımlar neticesinde çok büyük oranda danışanların yıllarca sıkıntısını çektikleri acı anıların yükünden kurtulduklarını görmek mesleki açıdan benim için son derece büyük bir mutluluk kaynağı olmaktadır. Diğer terapilere göre çok daha kısa sürede ve hızlı bir rahatlamaya sebep olan EMDR terapisi, bilimsel veriler ışığında, kuramsal temelleri olan bir yöntemdir. Dolayısıyla süreçte kimi danışanlar zorluk çekse de sonuçta büyük bir rahatlamaya sebep olan EMDR terapisinden faydalanma konusunda çekinmeden karar almanızı öneririm.

EMDR Hangi durumlarda kullanılır?

EMDR Terapisi Panik atak, depresyon, kaygı bozukluğu, fobiler dahil bütün psikolojik sorunlarda kullanılabilen bir terapidir.

Bir sonraki yazım EMDR Terapisinin içeriği ve aşamaları hakkında olacaktır.

Selamlar.

Hakan Tokgöz

Konya Klinik Psikolog – EMDR Terapisti – Cinsel Terapist

05511116504

Leave a Reply

Call Now Button