Konya Fobi Günlüğü

Konya Fobi GünlüğüKonya Klinik Psikolog sitesi olarak yazı dizimize Konya Fobi Günlüğü yazısı ile devam ediyoruz. Bu yazımızda Konya ‘da Fobi nedeniyle Psikolog arıyorum diyenler için kısa ve öz bilgiler vermeyi amaçlamaktayız. Konya Fobi Günlüğü isimli bu yazıda kısaca Fobi nedir? Belirtileri nelerdir? vb. konularda bilgi alabilirsiniz.

Fobi dendiğinde daha çok aşırı ve mantıksız korkular aklımıza gelmelidir. Yani bir insanın normal korkularını kastetmiyoruz. Örneğin karıncadan adeta bir kaplan görmüşcesine korkan bir insanı düşünün. Ya da bir örümcek gördüğünde panik atak geçiren birisini… Bunlara özgül fobiler diyoruz. Yani belirli bir durum var olduğu müddetçe devam eden ve o durum ortadan kalktığında da normale dönen olağan dışı bir korkudan bahsediyoruz. Konya Fobi Günlüğü yazımıza özgül fobi belirtileriyle devam ediyoruz.

Konya Fobi Günlüğü – Özgül Fobi Belirtileri Nelerdir?

Özgül Fobi Belirtileri

  1. Özgül bir nesne ya da durumla ilgili olarak belirgin bir korku ya da kay­gı duyma (örn. uçağa binme, yükseklikler, hayvanlar, iğne yapılması, kan görme).
  2. Not: Çocuklarda, korku ya da kaygı, ağlama, bağırıp çağırarak tepinme, donakalma ya da sıkıca sarılma ile kendini gösterebilir.
  3. Fobi kaynağı nesne ya da durum, neredeyse her zaman, doğrudan korku ya da kaygı doğurur.
  4. Fobi kaynağı nesne ya da durumdan etkin bir biçimde kaçınılır ya da yo­ğun bir korku ya da kaygı ile buna katlanılır.
  5. Duyulan korku ya da kaygı, özgül nesne ya da durumun yarattığı gerçek tehlikeye göre ve toplumsal-kültürel bağlamda orantısızdır.
  6. Korku, kaygı ya da kaçınma sürekli bir durumdur, altı ay ya da daha uzun sürer.
  7. Korku, kaygı ya da kaçınma, klinik açıdan belirgin bir sıkıntıya ya da top­lumsal, işle ilgili alanlarda ya da önemli diğer işlevsellik alanlarında işlev­sellikte düşmeye neden olur.

Konya Fobi Günlüğü – Fobi ve Panik Atak

Konya Klinik Psikolog sitesi olarak bu belirtilere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana müracat etmenizi öneririz. Kimi zaman fobi nedeniyle insanlar panik atak yaşayabilirler. Panik atak yaşamış olmak demek panik bozukluğu geliştirdiğiniz anlamına gelmez. Panik ataklar bazen de fobinin belirtileri olabilmektedirler. Agorafobi ve sosyal fobi ile ilgili bilgileri ise başka bir makale konusu yapmak üzere Konya Fobi Günlüğü yazımızı sonlandırıyoruz. Aşağıdaki linklerden detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Sosyal Fobi – Toplumsal Kaygı Bozukluğu

Agorafobi Belirtileri

Yaygın Kaygı Bozukluğu Belirtileri

Hakan TOKGÖZ

Klinik Psikolog – KONYA

05511116504

Kaynak: DSM 5

Leave a Reply

Call Now Button